🇵🇱 Jak sprowadzić Kubańczyka do Polski

Czyli dzisiaj o wizie i karcie pobytu.

Dostaję coraz więcej maili z pytaniami jak ten cały proces wygląda. Oznacza to jedno – nasza Polsko kubańska społeczność zaczyna się rozrastać 🙂

Po pierwsze – nie jest to ani tani ani krótki proces dlatego trzeba się uzbroić w cierpliwość i dolary bo bez wydania kilku(nastu) tysięcy złotych się nie obejdzie.

Jakie mamy opcje jeśli zdecydujemy, że będziemy wić wspólne gniazdko w Polsce?

Możemy sprowadzić Kubańczyka do Polski już jako członka rodziny

Opcja najbardziej bezpieczna ( bo Polska w 99% nie rozdziela rodzin i przyznaje takie wizy bez problemu). Taka wiza może również zostać przyznana nawet na pół roku więc jest później w Polsce sporo czasu żeby się zastanowić co dalej. Jest to jednak chyba najdłuższy i najdroższy proces. A oto dlaczego.

Do wizy rodzinnej potrzebny jest dokument potwierdzający związek pokrewieństwa, ale uwaga wydany w Polsce. Nawet jeśli weźmiecie ślub na Kubie i stawicie się w Ambasadzie z dokumentem zalegalizowanym przez Kubańskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych to nie zostanie on uznany. Dopóki taki akt nie zostanie wpisany do Ksiąg w polskim urzędzie stanu cywilnego dla dyplomatów nie jesteście małżeństwem.

Jak więc dostarczyć dokument, który będzie ważny? Po pierwsze trzeba wziąć ślub na Kubie. O dokumentach do tego potrzebnych przeczytacie tutaj. Jak tylko dostaniecie akt ślubu (co może trwać około 2 miesiące) musicie ten akt zalegalizować w Ambasadzie RP w Hawanie. To koszt 30 EUR ( tak, Ambasada zalegalizuje wam Akt Ślubu i tym samym potwierdzi, że jest dokumentem oryginalnym ale go nie uzna). Taki zalegalizowany akt ślubu trzeba w Polsce przetłumaczyć i wpisać do Ksiąg ( koszt wpisania w USC – 50 zł). W zamian dostaniecie Polski Akt Ślubu, który możecie już śmiało użyć w Ambasadzie.

Dlaczego piszę, że jest to najdroższa i najdłuższa wersja? Po pierwsze sam ślub na Kubie jest drogi. Dokumenty w Polsce i na Kubie to koszt mniej więcej 5.000 – 5.500 PLN. Nie licząc imprezy, jeśli o takiej marzycie.

Poza tym proces legalizacji dokumentów tak, aby mogły być użyte poza granicami Kuby to obecnie około 2 miesięcy. Nie mówiąc o wysłaniu ich do Polski (nie zawsze akurat jest z kim posłać dokumenty) i wysłaniu z powrotem dokumentu, który zostanie uznany przez Polską Ambasadę na Kubie. Ufff.

Co oprócz aktu ślubu będzie potrzebne do wydania takiej wizy?

 • wypełniony wniosek wizowy*
 • fotografia 3,5 x 4,5 cm
 • ubezpieczenie zdrowotne ważne na całym terytorium Schengen, pokrywające wszystkie dni pobytu. Minimalna wartość ubezpieczenia: 30.000 EUR. **
 • opłata wizowa, 60 EUR płatne w gotówce w ambasadzie
 • bilet tam i z powrotem
 • paszport

* po wdrożeniu systemu e konsulat, wniosek wizowy należy składać online i przynieść ze sobą wydrukowany dokument. Wnioski wypełnione ręcznie nie będą przyjmowane.

** firmy sprzedające takie ubezpieczenie to min AXA i VISA insurance. W obu przypadkach koszt ubezpieczenia obejmującego 3 miesiące to ok 200 PLN.

Jak długo to wszystko potrwa? Oczywiście wszystko zależy trochę od szczęścia i tego czy np uda nam się kogoś znaleźć kto przewiezie nam szybko dokumenty. Ale mniej więcej od momentu załatwiania naszych dokumentów na ślub do momentu przyjazdu naszego lubego / lubej do Polski może upłynąć od 4 do 6 miesięcy (lub dłużej jeśli będziemy zmuszeni wysłać dokumenty np DHL).

Zapraszamy Kubańczyka do Polski

Czym się to różni od wizy rodzinnej? A mianowicie zamiast aktu ślubu w ambasadzie potrzebne będzie oficjalne zaproszenie obcokrajowca, które wydają Urzędy Wojewódzkie. Proces dużo prostszy i szybszy (ogarniecie wszystko do 2 miesięcy) natomiast nie zmienia to faktu, że wciąż możecie wziąć ślub na Kubie jeśli wolicie (tak jak ja).

Jak zdobyć zaproszenie?

Należy udać się do Urzędu Wojewódzkiego, który nam koresponduje ze względu na miejsce zamieszkania i złożyć wniosek. Każdy Urząd Wojewódzki działa trochę inaczej! W Warszawie zaproszenie dostaje się od ręki ( ale trzeba być umówionym na termin). W Krakowie nie trzeba się wcześniej umawiać ale za to wydanie zaproszenia trwa 30 dni. Dowiedzcie się wcześniej jak to działa w waszym województwie!

Jeśli chodzi o samą rejestrację zaproszenia, tu wymagania są takie same w Polsce.

 • 27 PLN opłaty skarbowej
 • wypełniony wniosek (do tego potrzebujecie sporo danych, np numer paszportu osoby zapraszanej, jej dokładne dane osobowe itp)
 • potwierdzenie posiadania środków na utrzymanie obcokrajowca (515 PLN na każdy miesiąc na każda osobę pozostającą na waszym utrzymaniu (liczycie się wy, wasze dzieci i obcokrajowiec). To teoria. W praktyce lepiej mieć na koncie co najmniej 10.000 PLN aby uniknąć nieprzyjemności.
 • dokument potwierdzający tytuł prawny do lokalu mieszkalnego (akt własności, umowa najmu etc)
 • dowód osobisty

Oprócz zaproszenia do wizy Schengen potrzebne są te same dokumenty co przy wizie rodzinnej. Czasami ambasada może poprosić o dodatkowe dokumenty takie jak potwierdzenie posiadania majątku na Kubie (wydawane przez notariusza) czy pismo z pracy potwierdzające urlop. Nie jest to jednak standard i w sumie nie wiem od czego zależy. Może od humoru urzędników….

Na wydanie wizy ambasada ma 14 dni. Tak więc jeśli zdecydujecie się towarzyszyć w tej wizycie można wszystko spokojnie ogarnąć podczas urlopu i samemu wziąć ze sobą zaproszenie. Na wizytę w ambasadzie umawiamy się telefonicznie lub mailowo.

Legalizacja pobytu w Polsce

Legalizacją pobytu również zajmują się Urzędy Wojewódzkie. I znowu. W każdym województwie umawianie się na składanie wniosku wygląda inaczej. Są miejsca gdzie na samo złożenie wniosku czeka się miesiącami. Jeśli chodzi o samą legalizację, również macie kilka opcji. Są nimi:

Karta pobytu dla małżonka obywatela Polski.

Najprostszy proces ale możliwy jedynie po ślubie. Karta pobytu jest wystawiana automatycznie z pozwoleniem na pracę. Potrzebujemy:

 • ksero naszego dowodu
 • ksero każdej strony paszportu obcokrajowca
 • wypełniony wniosek (2 egzemplarze)
 • akt ślubu (wystawiony nie wcześniej niż 3 miesiące przed złożeniem wniosku)
 • opłata skarbowa (340 PLN)
 • 4 fotografie

Karta pobytu bez pozwolenia na pracę.

Taką kartę może dostać każdy obcokrajowiec, który nie jest jeszcze po ślubie. Wtedy jako powód pobytu podajemy po prostu- pobyt z obywatelem Polskim. Potrzebujemy:

 • ksero naszego dowodu
 • ksero każdej strony paszportu obcokrajowca
 • wypełniony wniosek (2 egzemplarze)
 • opłata skarbowa (340 PLN)
 • 4 fotografie
 • potwierdzenie posiadania środków na utrzymanie
 • potwierdzenie posiadanego ubezpieczenia zdrowotnego
 • potwierdzenie miejsca zamieszkania
 • dokumenty potwierdzające okoliczności, na które powołujesz się w uzasadnieniu wniosku

Karta pobytu z pozwoleniem na pracę (bez ślubu)

Chyba najtrudniejsza droga bo, żeby takie pozwolenie dostać należy mieć już pracodawcę który zechce obcokrajowca przyjąć. Oprócz tego potrzebne będą:

 • ksero każdej strony paszportu obcokrajowca
 • wypełniony wniosek (2 egzemplarze)
 • opłata skarbowa (440 PLN)
 • 4 fotografie
 • zaświadczenie od starosty, że na rynku pracy nie ma osób (polaków) którzy mogliby daną pracę wykonywać

Dodatkowo za wydanie karty pobytu uiszczamy opłatę w wysokości 50 PLN.

Na samą kartę czeka się długo. Bardzo długo. W naszym przypadku było to 10 miesięcy od momentu złożenia wniosku do odebrania karty.

Warto też wiedzieć, że jeśli w uzasadnieniu podajecie pobyt z rodziną lub obywatelem polskim to możecie się spodziewać:

 • wizyty policji w domu
 • wizyty służb granicznych w domu lub / i u waszych sąsiadów
 • dodatkowego wywiadu w Urzędzie Wojewódzkim do którego będziecie musieli zgłosić się z tłumaczem (wy nie możecie występować w roli tłumacza) i odpowiadać na ok 25 – 30 pytań w osobnych pokojach

Spokojnie, to wszystko ma za zadanie jedynie potwierdzić, że mieszkacie razem a związek nie został zawarty żeby obejść prawo imigracyjne. Jeśli rzeczywiście mieszkacie razem, nawet jeśli krótko, to nie musicie się o nic obawiać.

Tak nawiasem mówiąc nam przydarzyły się wszystkie trzy wyżej opisane sytuacje a później Fidel dostał kartę pobytu na 3 lata 🙂 Długość karty pobytu zależy od urzędnika i waha się od roku do lat 3.

Mam nadzieję, że udało mi się tutaj napisać wszystko o procesie sprowadzania Kubańczyka (a tak naprawdę każdego obcokrajowca spoza strefy Schengen) do Polski. Jeśli brakuje jakiejś informacji to dajcie proszę znać i powodzenia we wszystkim!

5 thoughts on “🇵🇱 Jak sprowadzić Kubańczyka do Polski

 1. Chciałam tylko dodać że podczas pobytu w Polsce na wizie turystycznej (wydanej na max 3 miesiące na podstawie zaproszenia o którym piszesz) Kubańczyk nie może się starać o przedłużenie pobytu, nawet jeśli ma pozwolenie na pracę. Musi wrócić na Kubę i po raz kolejny starać się o wizę (nie turystyczną). To dotyczy oczywiście Kubańczyka z którym nie chcemy brać ślubu 😉

  Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s