🇵🇱 Co z tym podróżowaniem na Kubę

To nie będzie kolejny post o nowych regulacjach na Kubie. Jak już wiecie Kuba otwiera granice, a o szczegółach możecie poczytać np. tutaj. Nie chcę się powtarzać, a raczej podzielić się z wami informacjami jak Kuba może wyglądać kiedy już tam dolecicie i dlaczego na razie nie skaczemy pod sufit z radości i wstrzymujemy się z kupieniem biletów.

Nie zrozumcie mnie źle. Cieszymy się na dobre i jakiekolwiek konkretne wieści z Kuby. Po ponad 6 miesiącach można w końcu zacząć myśleć o odwiedzinach. Ale na razie dla mnie i Fidela za dużo jest pytań bez odpowiedzi.

Wiemy, że będziemy testowani po przylocie. Super. Ale co w przypadku kiedy któryś z pasażerów ( a to możliwe wśród 230 pasażerów) będzie miał dodatni wynik testu? Pewnie kwarantanna, ale gdzie? W hotelu czy w domu? Czy jeśli w domu to czy to będzie dotyczyło również mnie – członka rodziny i turystki w jednym?

W tym momencie Hawana i Trinidad pozostaną zamknięte, ale co jeśli zamknięta zostanie prowincja w której akurat się znajdujesz? Czy pozwolą Ci zostać? Czy wyjazd do prowincji obok będzie jakąś opcją? I w końcu, co jeśli Kuba znowu zamknie granice? Czy tak jak w Marcu zmusi swoich obywateli do zostania mimo bycia rezydentem innego kraju? Czy wtedy będę musiała wrócić do domu sama??

Ale co z turystami?

Ok to są niektóre pytania, które mnie nurtują. Ale od lat nie jeżdżę na Kubę na wakacje. Nie muszę widzieć Hawany, Trinidadu czy nawet (nie wierzę, że to piszę) karaibskiej plaży. Ale wielu z was tak. Czego więc możecie się spodziewać decydując się na Kubę w tej nowej rzeczywistości?

Załóżmy, że się udało. Dolecieliście, testy wyszły negatywnie i nie jesteście na kwarantannie. Co z noclegami?

Zgodnie z tym co uzgodnił rząd, możecie się zatrzymać w Casas Particulares ale musicie wiedzieć, że wiele kwater nie będzie otwartych i to nie ze strachu przed koronawirusem.

Rozmawiałam wczoraj (17.10) ze szwagrem i jego żoną. Jak wiece połowa naszej rodziny w Viñales posiada pokoje na wynajem. Oni boją się otworzyć. Dlaczego?

W marcu, kiedy Kuba zamknęła granice właściciele kwater mieli możliwość zawieszenia licencji na wynajmowanie ( koszt od 70 CUC wzwyż w zależności od ilości pokoi, w przypadku bratowej to 130 CUC miesięcznie). Teraz mogą tę licencję wznowić ale już usłyszeli, że jeśli to zrobią nie ma możliwości kolejnego jej zawieszenia. To oznacza, że będą musieli płacić nawet jeśli przez tygodnie żaden turysta się u nich nie pojawi. A ponieważ nikt nie jest w stanie przewidzieć jak ruch turystyczny będzie wyglądał, wielu właścicieli nie chce ryzykować. Oznacza to, że baza noclegowa będzie ograniczona, a wasza ulubiona Casa Particular może nie być dostępna.

Jeśli chodzi o transport tutaj będzie podobnie. Na razie nie ma informacji o tym kiedy Viazul wznowi kursy. Większość prywatnych taksówek zamieniło swoje licencje z tych które pozwalają na przewóz turystów na te które pozwalają na przewóz jedynie Kubańczyków. Ilu z nich zdecyduje się na powrót? Ciężko przewidzieć. Na ten moment jedynie państwowe taksówki pracują bez zmian.

No i na koniec, lokalne atrakcje. Wiele z nich pozostanie zamkniętych tak jak np. nasze ulubione Polo Montañez w Viñales (lokalny bar z muzyką na żywo). Prywatne bary i restauracje będą otwarte z zachowaniem dystansu oczywiście.

Czy spodziewamy się wzrostu cen? Nie chcę być tutaj złym prorokiem ale wcale bym się nie zdziwiła, jeśli niektóre ceny podskoczą do góry.

Kuba w tym sezonie będzie wyglądała zdecydowanie inaczej i każdy indywidualnie zdecyduje czy warto tam jechać czy nie. My czekamy na trochę więcej informacji bo nie chcemy lecieć tak daleko, żeby spotkać się z rodziną aby w końcu wylądować na kwarantannie w rządowym hotelu.

A na razie nasze kontakty z rodziną muszą ograniczyć się do telekonferencji na WhatsAppie 😉

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s